Wady ukryte samochodów
W Polsce zdecydowana większość zakupionych pojazdów pochodzi z rynku wtórnego. Najczęściej sprowadzamy pojazdy z zagranicy. Średni wiek rejestrowanych samochodów przekracza 10 lat. W ostatnich latach sytuacja rynku wtórnego systematycznie się poprawia. Rośnie również świadomość kupujących. Niestety wady ukryte samochodów używanych to nadal plaga na polskim rynku. Poniekąd wynika to z nierealnych oczekiwań samych kupujących. Statystyczny kupujący oczekuje okazji w postaci 10 letniego samochodu z silnikiem diesla, który ma przejechaną magiczną liczbę ok 180.000 km. Oczywiście takie pojazdy istnieją na rynku, ale są to prawdziwe okazje, które bardzo rzadko trafiają do powszechnej sprzedaży.
WADY FIZYCZNE A WADY PRAWNE
Wady ukryte samochodów mogą dotyczyć zarówno wad fizycznych jak i wad prawnych. Za wady fizyczne uznajemy techniczne mankamenty zakupionego pojazdu. Przykładami może być tak zwany „cofnięty licznik” lub ukrycie wypadkowej przeszłości. Wadą prawną może być na przykład brak możliwości zarejestrowania zakupionego pojazdu lub zakup pojazdu pochodzącego z kradzieży. Niniejszy wpis dotyczy ukrytych wad fizycznych. Wady prawne zostaną omówione w innym wpisie.
RĘKOJMIA A POJAZD UŻYWANY
Rękojmia za wady fizyczne pojazdu (ruchomości) obowiązuje dwa lata od dnia sprzedaży pojazdu. Oczywiście, powinieneś poinformować sprzedawcę niezwłocznie o wykrytej wadzie. Zgodnie z przepisami jako kupujący powinieneś po zakupie niezwłocznie zbadać rzecz w czasie i w sposób przyjęty dla rzeczy danego rodzaju. Wyjątek stanowi podstępne zatajenie wady przez sprzedawcę. W takiej sytuacji obowiązuje ogólny termin dwóch lat dla dochodzenia ewentualnego roszczenia na podstawie rękojmi za wady fizyczne pojazdu.
CO TO SĄ WADY UKRYTE
Nie wszystkie wady fizyczne to wady ukryte samochodów. Oczywistym jest, że jako kupujący powinieneś zapoznać się ze stanem pojazdu. Wadą ukrytą jest wada, której po pierwsze nie mogliśmy z łatwością zauważyć kupując pojazd, a o której nie poinformował nas sprzedawca. Należy jeszcze odróżnić wady ukryte samochodów, od usterek typowo eksploatacyjnych. Pojazd, który ma ponad 10 lat i spory przebieg bez wątpienia może się zepsuć. Przykładowo, nie będziemy mogli skutecznie dochodzić naszych roszczeń ze względu na fakt, że pojazd jest skorodowany. Oczywiście, jeżeli korozja była widoczna na pierwszy rzut oka, a sprzedawca niczego nie zataił.
KUPIŁEM POJAZD Z WADĄ, CO MOGĘ ZROBIĆ ?
W takiej sytuacji niezwłocznie zgłoś ten fakt sprzedawcy. Jeżeli wada jest w jakikolwiek sposób udokumentowana doręcz sprzedawcy taki dokument. Na podstawie przepisów dotyczących rękojmi możesz się domagać od sprzedawcy obniżenia ceny rzeczy lub usunięcia wady. Najdalej idącym roszczeniem jest odstąpienie od umowy, co wiąże się ze zwrotem zakupionego samochodu. Jednocześnie sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanej kwoty. Odstąpienie od umowy jest niemożliwe, gdy wykryta przez Ciebie wada jest nieistotna. Wszystkie typy roszczeń zostaną szerzej omówione w odrębnym wpisie.
WYGRAJ Z HANDLARZEM
Z mojego doświadczenia procesowego z nieuczciwym sprzedawcą można wygrać. Niestety często wymaga to drogi sądowej. Nie powinieneś się jednak tego obawiać. Często wady ukryte samochodów mogą kosztować kupującego kilka, kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ze względu na coraz większe zaawansowanie techniczne pojazdów koszt naprawy może przekraczać wartość pojazdu. Z uwagi na powyższe warto walczyć o swoje. Podkreślam, że w toku postępowania sądowego czasem udaje się zawrzeć ugodę. Dochodzi do tego często już na wczesnym etapie, jeszcze przed przygotowaniem opinii biegłego z zakresu techniki motoryzacji. Pamiętaj, że jeżeli odpuścisz nawet drobną kwotę przyczyniasz się do dalszego „psucia rynku” pojazdów używanych.
PODSUMOWANIE
Podsumowując mogę jedynie przestrzec przed zakupem pojazdu pod wpływem emocji. Niestety większość moich klientów, która kupiła pojazd z wadą, kupiła taki pojazd pod wpływem emocji. Często skuszony „okazją” kupujesz pojazd większy i droższy w utrzymaniu, niż faktycznie jest Ci potrzebny. Na koniec, pamiętajcie że „okazje” praktycznie się nie zdarzają, a samochód w idealnym stanie za granicą kosztuje więcej, niż w Polsce.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |